Mennyi az egészséges súlygyarapodás várandósság idején?
Ma már egyre többen próbálnak odafigyelni a súlyukra várandósság alatt, de fontos tisztázni az egészséges kereteket.
A diétakultúrának hála, már előre összeszoruló gyomorral állunk a mérlegre és árgus szemekkel követjük mennyit nő a súlyunk hónapról hónapra. Viszont fontos különbséget tenni a hízás és a várandóssággal járó természetes súlygyarapodás között. Ebben az időszakban, majd szülés után is a fókusz sokkal inkább a testi-lelki egészségé kell, hogy legyen mint a kinézeté.
Egyre inkább kikopik a köztudatból a “kettő helyett kell enni” hozzáállás, de nem ajánlott a másik végletbe sem esni és előre azon aggódni milyen nehéz lesz majd szülés után leadni a plusz kilókat. A várandósság végére elérhető célsúlyt meghatározza a várandósság előtti kiindulási testtömeg, és testösszetétel. Minél vékonyabb egy nő a fogantatás idején, azaz minél kevesebb zsírraktára van, annál többet nőhet a súlya, míg azoknak akik jelentős zsírtartalékokkal rendelkeznek kevesebb gyarapodásra van szükségük.
Várandósság esetében sokkal jobban szeretem a súlynövekedés/ súlygyarapodás szavakat használni, mint a hízást, mivel az előbbiek sokkal inkább tükrözik a valóságot. Ugyanis az a szám amit a mérlegen látunk, nem a hízást tükrözi hanem magába foglalja a baba súlyát és növekedését, a vértérfogatunk növekedését, a méh, a mellek növekedését is, és a magzatvizet. Ehhez társul még némi zsír is ami elengedhetetlen a megfelelő hormontermelés fenntartásához, és szükséges tartalék a későbbi szoptatáshoz is.
Szám szerint a következőket rejti magában a terhességi súlygyarapodás:
● A méhünk a várandósság végére közel 1 kg- val nyom többet
● A melleink is megnagyobbodnak, átalakulnak így a súlyuk is 0,5 – 1 kilógrammal több lehet
● A placenta súlya is megközelíti az 1 kilógramot
● A magzatvíz súlya 1 kg
● Megnövekedett vérmennyiségünk is meglátszik a mérlegen 1,5-2 kg formájában
● Várandósság előrehaladtával a vízvisszatartás is elmozdítja a mérleg nyelvét 1-1,5 kilógrammal
● Némi zsírra is szükség van (ez a kiinduló súly függvényében változik), átlagban 3 – 4 kg zsír jelenik meg rajtunk, és ez az amit valójában hízásként foghatunk fel, a többinek semmi köze ehhez. Teljesen élettani és szükséges súlynövekedés.
Ha ezeket itt mind összeadjuk, akkor a várható egészséges súlynövekedés valahol a 10-12 kg között mozog. Ez lehet jóval több abban az esetben, ha a kismama nagyon alacsony súlyról indult (BMI<18,5), illetve kevesebb is, hogyha jelentős a súlyfelesleg a várandósság kezdetekor.
A mérlegen látott számoknál azonban sokkal fontosabb a szénhidrátanyagcsere állapota, mivel ez nem a súlyunktól függ, hanem sokkal inkább a testösszetételünktől és hajlamainktól. Nincs garancia arra, hogy ha valaki keveset nőtt súlyban, nem lehet terhességi cukorbeteg, és a nagyobb súlygyarapodás sem biztosan utal GDM -re. A terhességi cukorbetegséghez, nem kell túlsúlyosnak lenni, és mivel “láthatatlan” és gyakran tünetmentes állapot, viszont annál veszélyesebb a babára és az anyára nézve is, nem érdemes figyelmen kívül hagyni a terheléses vizsgálatot, mint szűrést. A várandósság alatti anyagcsere folyamatok állapota és minősége meghatározó jelleggel bír a babára nézve, és felruházza őt bizonyos hajlamokkal amikkel felnőttként meg kell majd küzdenie. Ezért kiemelten fontos odafigyelni a megfelelő táplálkozásra várandósság alatt.
A kulcs, mint szinte mindenben, itt is az egyensúly. Tisztában kell lennünk azzal, hogy amit a mérlegen látunk, az valójában mit is takar, és azzal is, hogy mik az ajánlások, kockázati tényezők illetve mi a reálisan elvárható. Ezen felül pedig az önmagunkkal szemben tanusított türelem és szeretetteljes gondoskodás az ami segít átlendülni a mélypontokon.
Azt se felejtsük el, hogy bármikor kérhetünk segítséget, ha nem boldogulunk egyedül, ez csak természetes és élni kell a lehetőséggel, akár lelki, akár fizikai támogatásra van szükségünk.